بازدید : 2099
دسته بندی : مقالات
تاریخ : اردیبهشت ۹, ۱۳۹۶

دشمنی و عناد ابن تیمیه با امیر المومنین علی بن ابیطالب (ع) بر کسی پوشیده نیست . وی در کتاب منهاج السنه خود تمام تلاش و کوشش خود را به کار گرفته تا آیات و اخباری را که به نوعی به فضائل و مناقب آن حضرت اشاره می نمایند ، تضعیف کرده و یا رد نماید

ابن تیمیه نزول آیه ( انما ولیکم الله و رسوله و الذین ءامنوا الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه و هم راکعون ) که به آیه ولایت مشهور است را در شان امیر المومنین (ع) انکار کرده و می گوید :

وَأَمَّا أَهْلُ الْعِلْمِ الْکِبَارُ: أَهْلُ التَّفْسِیرِ، مِثْلُ تَفْسِیرِ مُحَمَّدِ بْنِ جَرِیرٍ الطَّبَرِیِّ، وَبَقِیِّ بْنِ مَخْلَدٍ، وَابْنِ أَبِی حَاتِمٍ، وَابْنِ الْمُنْذِرِ، وَعَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ إِبْرَاهِیمَ دُحَیْمٍ، وَأَمْثَالِهِمْ – فَلَمْ یَذْکُرُوا فِیهَا (۱) مِثْلَ هَذِهِ الْمَوْضُوعَاتِ.

بزرگان اهل علم و تفسیر  همچون  تفسیر طبری و بقی بن مخلد و ابن ابی حاتم  و… همچین موضوعاتی (نزول ایه در شان امیرالمومنین ) را ذکر نکرده اند !

منهاج السنه النبویه ج ۷ ص ۱۳

پاسخ  :

ادعای  ابن تیمیه  دروغی  بیش نیست  چرا که محمد بن جریر طبری و  همچنین  ابن ابی حاتم هر  دو روایت کرده اند که ایه مورد بحث  در شان امیر المومنین نازل شده  است  که در ادامه  سند آن را ارائه می کنیم  :

.

لینک کوتاه این مطلب :
برچسب ها : ,