بازدید : 2099
دسته بندی : پرسش و پاسخ
تاریخ : اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶

بسم الله الرحمن الرحیم

پرسش:
آیا این سخن وهابیت که می گویند :اهل بیت مصداق من دون الله(= غیر خدا) هستند و نباید بدانها توسل پیدا کرد درست است؟

پاسخ:
معنی عبارت «من دون الله» چه «غیر الله» باشد و چه «من جانب غیرالله» مشکلی ایجاد نمی کند. چون بحث بر سر عبارت «یدعون» است که با توجه به سایر آیات منظور عبادت است نه صِرف صدازدن. آنچه که شرک است صدازدن از روی عبادت و بندگی است.(یعنی صدا زدن و درخواست با این اعتقاد که آنها معبود ما هستند که ما هیچ وقت چنین اعتقادی نسبت به ائمه نداریم).

به این آیات دقت کنید:
« وَ یَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَمْ یُنزَّلْ بِهِ سُلْطَانًا؛  آنها غیر از خداوند، چیزهایى را مى‏پرستند که او هیچ گونه دلیلى بر آن نازل نکرده است.».(۱)
«إِنِّی نُهِیتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ؛ بگو: من نهى شده‏ام که کسانى را که شما غیر از خدا مى‏خوانید بپرستم.».(۲)
« وَ مَنْ یَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ لا بُرْهانَ لَهُ بِه؛ و هر کس با خدا معبود دیگرى بخواند، که براى آن برهانى نخواهد داشت.».(۳)

نتیجه اینکه:
تعابیر «یعبدون(پرستش می کنند)، اعبد، اله(معبود)» نشانگر این هستند که آنچه شرک است، پرستش و عبادت غیر خداست. و تمام آیاتی که عبارت« من دون الله» در آنها ذکر گردیده، مربوط به رفتار مشرکان است که بت هایشانرا می پرستیدند. حال آنکه شیعه ، اهل بیت و اولیاء را فقط می خواند ،و خواندن پرستش نیست.
———————
پی نوشت:
۱٫  ( حج/۷۱).
۲٫  (انعام/۵۶)
۳٫  (مؤمنون/۱۱۷)

لینک کوتاه این مطلب :