بازدید : 2099
دسته بندی : آخرین اخبار شیعه
تاریخ : فروردین ۲۱, ۱۳۹۶

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: بسیاری از آثار شهید صدر در حوزه‌های علمیه مهجور مانده و فقه عظیمی که توسط فقها تبیین شده، در جامعه معرفی نشده است.

به گزارش شیعه نویس به نقل از مهر؛آیت الله اراکی دیشب در همایش اندیشه سیاسی شهید سید محمدباقر صدر با بیان اینکه نظریه ولایت فقیه در کتاب‌های مختلف این عالم مورد بحث قرار گرفته است، اظهار کرد: نظریه‌های شهید صدر می‌تواند مذهب اقتصادی با تعریف مجموعه ارزش‌هایی که عدالت را تفسیر و تبیین می‌کند، را به دنبال داشته باشد.

 وی با تاکید بر اینکه تبیین تفصیلی عدالت و بررسی اصول آن باید از احکام فقهی استخراج شود، اضافه کرد: در این صورت می‌توانیم به روش‌های دینی در عرصه‌های مختلف برسیم.

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: به تعبیر شهید صدر قوانین حاکم بر رفتارها و روابط اجتماعی قابل تغییر بوده و به عنوان یک علم مطرح است که ورود به آن نیازمند حضور نیروهای تخصصی است اما نظریه دیگری هم لازم بوده که بتواند خوب را از خوب‌تر تشخیص دهد که از آن به مکتب و مذهب تعبیر می‌شود.

 وی خاطرنشان کرد: علم اقتصاد به هست‌ها اختصاص دارد اما هست‌ها نیز نسبت به تفاوت مذاهب و جوامع متفاوت است به همین علت علم اقتصاد جامعه اسلامی با علم اقتصاد جامعه دیگری که دارای باورهای غیراسلامی بوده متفاوت است.

 آیت الله اراکی با بیان اینکه مذاهب رفتارها و روابط را شکل می‌دهند، تصریح کرد: علم باید قوانین حاصل از رفتارها را تفسیر کند، مذهب اقتصادی نظریه عدالت در رفتارهای اجتماعی در عرصه‌های مختلف اقتصادی است و همچنین‌های در عرصه‌های سیاست و فرهنگ مذهب‌ها یا مکتب‌های فرهنگی و سیاسی مطرح است.

 عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه حاکم در جامعه باید عدالت اجتماعی را به قانون و دستور تبدیل کند، مطرح کرد: فقه مرتبط با جامعه مرکب از حاکم و محکوم بوده و بر اساس احکام فقه خرد تشکیل می‌شود همانطور که مذهب یا مکتب مورد نظر استخراج و بر مبنای آن فقه نظام ارائه می‌شود.

 وی با بیان اینکه کتاب‌های شهید صدر به میزان لازم در حوزه‌های علمیه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد: بسیاری از آثار این شخصیت رفع کننده نیاز روز ماست اما تا کنون این آثار در حوزه‌های علمیه مهجور مانده و فقه عظیمی که توسط فقها تبیین شده، در جامعه معرفی نشده است تا جایی که یک فرد به اشتباه در صدا و سیما به فقها می‌گوید که موضوع اقتصاد به شما مرتبط نیست.

 لازم به ذکر است، همایش اندیشه سیاسی شهید سید محمدباقر صدر به همت مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در سالن همایش‌های مدرسه علمیه دارالشفا با حضور جمعی از اساتید سطوح عالی حوزه علمیه قم برگزار شد و آیت‌الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری دیگر سخنران این همایش بود.

منبع:مهر

لینک کوتاه این مطلب :