بازدید : 2120
دسته بندی : مطالب ویژه
تاریخ : دی ۲۳, ۱۳۹۵

روایتی دیگر که اتباع احمد البصری به ان استدلال میکنند ، معروف به صلوات ضراب اصفهانی است. این صلوات، حکایتی نسبتا مفصل دارد که در ان بر تک تک ائمه و با نام انها صلوات فرستاده میشود.

روایتی دیگر که اتباع احمد البصری به ان استدلال میکنند ، معروف به صلوات ضراب اصفهانی است.

این صلوات، حکایتی نسبتا مفصل دارد که در ان بر تک تک ائمه و با نام انها صلوات فرستاده میشود و اینگونه تمام میشود:
اللهم صل علی ولیک و ولاه عهدک [عهده] والائمه من ولده

خداوندا بر «ولیّ» خودت و ائمه از فرزندان او صلوات بفرست…

حال اتباع احمد بصری بر این باورند که مراد از《الائمه من ولدک》 مهدیین هستند و احمد بصری اولین آنهاست.

قبل از اینکه جواب را مطرح کنیم خلاصه حکایت این روایت(صلوات ضراب) راذکر میکنیم.

خلاصه حکایت صلوات اینکه:
شخصی بنام ضراب اصفهانی(که شیخ طوسی وسید ابن طاووس ازاین شخص که نامش ابو الحسن ضراب اصفهانی است، صلوات واعمال عبادی زیادی نقل کرده اند) در سفری به حج، به اتفاق همراهانش، در مسافرخانه ای اقامت می کند، که پیرزنی هم ساکن آنجا بوده است، ضراب متوجه حضور شخصی نورانی در خانه می شود و… (ضراب داستانش را نقل می کندو تا اینجا میرسد که)
پیرزن به من گفت: او ( شخص نورانی)مى‏ گوید:
هنگامى که بر پیامبرت صلوات مى‏ فرستى، چگونه مى‏ فرستى؟
گفتم: مى‏ گویم: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ بَارِکْ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ ارْحَمْ مُحَمَّداً وَ آلَ مُحَمَّدٍ، کَأَفْضَلِ مَا صَلَّیْتَ وَ بَارَکْتَ وَ تَرَحَّمْتَ عَلَى إِبْرَاهِیمَ وَ عَلَى آلِ إِبْرَاهِیمَ، إِنَّکَ حَمِیدٌ مَجِید»
گفت: نه! در صلوات، «همۀ آن‏ها» را «نام ببر» و بر همۀ آن‏ها درود بفرست. «لَا إِذَا صَلَّیْتَ فَصَلِّ عَلَیْهِمْ کُلِّهِمْ وَ «سَمِّهِمْ»»
فردا که آن زن از غرفه فوقانى پایین آمد، دفترى کوچک همراهش بود وگفت: او میگوید: هرگاه خواستى بر پیامبر و بر اوصیایش درود بفرستى، بر طبق این نسخه صلوات فرست.

بنابراین دقت کنیم که قرار است آن شخص، صلواتی را بگوید، که در آن، نام همه آل محمد باشد. و بنابراین باید در این صلوات، نام همه آن ها برده شده باشد.
حال در صلوات ، به نام چه کسانی اشاره شده؟

نام پیامبر خدا و تک تک اوصیا، از امیرالمؤمنین تا آخرین امام، حجه بن الحسن برده شده است، و هیچ نامی از هیچ شخص دیگری نیامده است.
یعنی اینکه طبق همین صلوات ضراب، آل محمد (اوصیا) دوازده نفرند، نه بیش تر و نامی از ائمه بعد از امام زمان برده نشده است.

والحمد لله رب العالمین

لینک کوتاه این مطلب :