بازدید : 2120
دسته بندی : یمانی گری
تاریخ : دی ۲۲, ۱۳۹۵

باز هم ناظم العقیلی احادیثی در رابطه با اثبات امامت مهدیین ذکر میکند و به گمان خودش با این احادیث میتوان امامت مهدیین را ثابت کرد. در اینجا به برسی و نقد دو حدیث میپردازیم.

باز هم ناظم العقیلی احادیثی در رابطه با اثبات امامت مهدیین ذکر میکند وبه گمان خودش با این احادیث میتوان امامت مهدیین را ثابت کرد.

در اینجا به برسی و نقد دو حدیث میپردازیم

ابن أبی حاتم فی تفسیره بسنده عن کعب الأحبار، قال: (هم اثنا عشر، فإذا کان عند انقضائهم فیجعل مکان اثنی عشر اثنا عشر مثلهم، وکذلک وعد الله هذه الأمه فقرأ: ﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُم فِی الْأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ﴾، وکذلک فعل ببنی إسرائیل).
ابن ابی‌حاتم در تفسیر خود، با استناد از کعب الاحبار می‌گوید: (آنان دوازده تن هستند. پس هنگامی که زمان آنان به پایان رسید، خداوند به‌ جای آنان دوازده خلیفه همانند آنان قرار می‌دهد و این‌چنین وعده‌ی خداوند به امت تحقق می‌یابد که فرمود : ( خدا به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده داده است که حتماً آنان را در زمین جانشین کند، همان‌گونه که پیشینیان آنان را جانشین کرد ) . و این همان کاری است ،که خداوند با بنی‌اسرائیل نیز انجام داد .

حدیث بعدی:

القاضی النعمان المغربی، قال: ومن روایه یحیى بن السلام، یرفعه إلى عبد الله بن عمر، أنه قال: (ابشروا فیوشک أیام الجبارین أن تنقطع، ثم یکون بعدهم الجابر الذی یجبر الله به أمه محمد (ع)، المهدی، ثم المنصور، ثم عدد أئمه مهدیین).

قاضی نعمان مغربی می‌گوید: یحیی بن سلام از قول عبدالله بن عمر می‌گوید: (بشارت دهید که نزدیک است روزگار جباران و ظالمان پایان یابد. سپس بعد از آنان، زورمندی است که خداوند به وسیله‌ی او امت محمد (ص) را نیرومند می‌سازد، مهدی و سپس منصور است و بعد از آن امامان مهدیین هستند)

والحمد لله رب العالمین

انشاالله در مطلب بعد بن نقد این دو حدیث خواهیم پرداخت

لینک کوتاه این مطلب :