بازدید : 2120
دسته بندی : مطالب ویژه
تاریخ : دی ۱۳, ۱۳۹۵

ناظم العقیلی جهت اثبات امامت مهدیین به حدیثی که در تفسیر امام حسن عسکری علیه السلام امده است استدلال می کند. در این قسمت پاسخ به ادعای ناظم العقیلی می دهیم.

ناظم العقیلی جهت اثبات امامت مهدیین به حدیثی که در تفسیر امام حسن عسکری علیه السلام امده است استدلال می کند در این حدیث که از امام رضا علیه السلام نقل شده است آمده است که:
شیعیان علی علیه السلام، حسن، حسین، و ابوذر و سلمان و مقداد و عمار و محمد بن ابی بکر بودند که با هیچ یک از اوامر حضرتش مخالفت نکردند….

و باز می گوید: این که مهدیین گروهی از شیعیان هستند، دلیلی نیست که امام نباشد، مانند امام حسن و امام حسین، علیهم السلام که هم شیعه هستند وهم امام.

جواب:
همان طور که در همین حدیث امام رضا علیه السلام نام پنج نفر از اصحاب را آوردند(ابوذر و سلمان و مقداد و عمار و محمد بن ابی بکر رحمه الله علیهم) آیا این پنج نفر هم که شیعه هستند، و نام آن ها، در کنار نام امام هم برده شده است، آیا امام اند؟! بر طبق این استدلال انصار، همه شیعیان می توانند ادعای امامت کنند، مخصوصا سلمان و ابوذر و مقداد و محمد بن ابی بکر رضوان الله علیهم.
پس دقت کنید که طبق این حدیث مورد استناد آنها عن أبی بصیر قال: قلت للصادق جعفر بن محمد علیهما السلام یا ابن رسول الله إنی سمعت من أبیک علیه السلام أنه قال : یکون بعد القائم اثنا عشر مهدیا.
فقال : إنما قال : اثنا عشر مهدیا ، ولم یقل : إثنا عشر إماما ، ولکنهم قوم من شیعتنا یدعون الناس إلى موالاتنا ومعرفۀ حقنا .[۱]
از ابوبصیر روایت است: بإمام صادق علیه السلام گفتم: ای پسر رسول خدا من از پدرت شنیدم که گفت: بعد از قائم دوازده مهدی وجود خواهد داشت.

پس امام صادق علیه السلام فرمود: پدرم فقط گفته است دوازده مهدی و نگفته است دوازده امام! ولی آنها صرفاً قومی از پیروان ما هستند که مردم را به موالات ما و معرفت حق ما دعوت می کنند.

۱_امامت از مهدیین نفی شده،
۲_فرموده شده که آنها گروهی از شیعیان اند.

حال ناظم العقیلی اگر بخواهید بگویید آن ها امام اند، باید حدیث بلکه احادیث ونصوص متواتره و قطعیه ای بیاورد که صریحا گفته باشد که مهدیین امام اند.
که خیال ناظم العقیلی واعوان وامامش را   راحت کنیم، چنین حدیثی وجودندارد بلکه اتفاقا در مخالفت با امامت آن ها ده ها حدیث داریم، که همین حدیث هم برای رد امامت آن ها کافی است، و یا درباره این که امامان  ۲۴ نفرن، هیچ حدیثی نداریم.

والحمد لله رب العالمین
ــــــــــــــــــــــــــــــ
۱_کمال الدین وتمام النعمۀ-ص ۳۵۸

لینک کوتاه این مطلب :