بازدید : 2119
دسته بندی : متفرقه
تاریخ : دی ۱۰, ۱۳۹۵

درمورد علت غیبت امام زمان روایات زیاد وارد شدند که به چند علت اشاره شده است. دسته اول این روایات علت غیبت امام زمان را سری از اسرار خداوند دانسته اند که در مورد این علت روایاتی را ذکر کردیم و به طور کامل شرح دادیم.

درمورد علت غیبت امام زمان روایات زیاد وارد شدند که به چند علت اشاره شده است. دسته اول این روایات علت غیبت امام زمان را سری از اسرار خداوند دانسته اند که در مورد این علت روایاتی را ذکر کردیم و به طور کامل شرح دادیم.

دسته دوم روایات، علت غیبت امام زمان را خوف از کشته شدن آن حضرت معرفی شده است.
براساس برخی روایات می‌توان گفت مهمترین فلسفه پنهان‌زیستی حضرت مهدی علیه السلام ، در امان ماندن ایشان از گزند بدخواهان و کید و مکر دشمنان است بررسی تاریخ زندگانی و فعالیت اهل بیت نشان می‌دهد که هریک از ایشان نقشی در صیانت از دین الهی و هدایت امت اسلام، به صراط مستقیم داشته اند. اما در میان ایشان تنها کسی که وظیفه ریشه‌کن کردن ظلم و جور و برقراری عدالت در سرتاسر گیتی را برعهده دارد، امام دوازدهم مهدی موعود است. این مطلب که او جهان را از ظلم و جور نجات خواهد داد بارها توسط پیامبر اکرم و اهل بیت‌(ع) بشارت داده شده، به طوری که دوستان و دشمنان، همگی از آن اطلاع دارند. اگر چنین فردی با چنین خصوصیاتی مدت‌ها قبل از فرا رسیدن موعد، در میان مردم دیده و شناخته می‌شد، قطعا زورمندان و ظالمان جهان از وجود او که داعیه برچیدن تمام حکومت‌ها رادارد، احساس خطر می‌کردند و به هر طریق ممکن او را از سر راه برمی‌داشتند. پس اگر حضرت از آغاز زندگی میان مردم ظاهر می‏شد، او را مانند پدرانش (ائمه) به شهادت می‏رساندند.(۱)

ستمهای بی شماری که عباسیان بر خاندان پیامبر (ص)، به ویژه امامان معصوم روا داشتند، بر هیچ کس پوشیده نیست. از آزارهای روحی و روانی گرفته، تا دستگیری و حبس برخی از امامان (ع) که بدترین شکل آن در مورد امام موسی بن جعفر (ع) انجام شد. این ستم کاری ها باعث شد برای ادامه ‏ى هدایت انسانها و حفظ جان امام معصوم ، زمینه ‏ى شهادت امام زمان (ع) از بین برود و از این راه، هدایت انسانها نیز امتداد یابد. ضمن آنکه روایات متعددی در دست است مبنی بر اینکه پیش از تولد آن حضرت، سخت گیری ها و مراقبتهای ویژه ای از سوی دستگاه حاکم صورت گرفت تا از تولد ایشان جلوگیری نمایند، اما چون چنین مقدر نبود، به فضل پروردگار آنها موفق به این کار نشدند. (۲)

پس خداوند به وسیله غیبت، امام زمان(ع) را از قتل حفظ کرد،(۳)

لازم به ذکر است که در احادیثی که از ائمه طاهرین ـ علیهم السلام ـ در رابطه با غیبت امام زمان(عج) و علت آن روایت و مطرح گردیده است، «خوف از قتل» شمار زیادی از روایات را به خود اختصاص داده است، تا آن‎جا که طبق آن چه مرحوم مجلسی در «بحار الانوار» روایت کرده این مطلب در ده روایت، به عنوان علت غیبت حضرت مهدی(عج) معرفی شده است (۴)

بنابراین، پنهان شدن امام زمان (ع) از دیدگاه مردم، بهترین تدبیر برای حفظ جان آن حضرت بود که از سوی خداوند متعال صورت گرفت، چنانکه در روایات بسیاری از این مطلب بیان شده است. وعالمایى مانند شیخ طوسى، بحث مفصلى در تایید این وجه دارند(۵)

۱- پیامبر اکرم (ص) میفرمایند:
« لابدللغلام من غیبه،یخاف فیها القتل :به ناگزیر او باید غایب شود ،که در آن مدت ترس از قتل هست »(۶)

والحمد لله رب العالمین

ادامه دارد
ــــــــــــــــــــــــــــــ
۱- بحارالانوارمجلسی ، ج ۵۲، ص ۹۲
۲- وفیات الأعیان، ج ۴، ص ۱۷۶٫
۳- کتاب الغیبه، نعمانی، ص ۲۰۳
۴-رجوع شود به بحار الانوار، ج ۵۲، باب عله الغیبه، ص ۹۸ـ۹۰
۵- الغیبه، شیخ طوسی ص ۱۳۴٫
۶- علل الشرایع، ج ۱، ص ۲۸۴، باب ۱۷۹، ح ۱; بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۹۰، ح ۱٫ وج ۵۳ ص ۱۱۵

لینک کوتاه این مطلب :