بازدید : 1967
دسته بندی : مطالب ویژه
تاریخ : آذر ۲۵, ۱۳۹۵

در دسته دیگری از روایات، مهدیین بر ۱۲ نفر از شیعیان اطلاق شده است که از ائمه نیستند و مردم را به محبت و معرفت ائمه علیهم السلام دعوت می کنند.

از امام صادق علیه السلام درباره روایاتی که میگویند بعداز امام قائم دوازده مهدی می آیند سوال کردند ایشان جواب دادندکه:

بسنده عن ابی بصیر قال: قلت للصادق جعفر بن محمد: یابن رسول الله انی سمعت من ابیک انه قال : یکون بعد القائم اثناعشر مهدیا، فقال: انما قال : اثناعشر مهدیا و لم یقل اثناعشر اماما ولکنهم قوم من شیعتنا یدعون الناس الی موالتنا و معرفه حقنا. (کمال الدین وتمام النعمه ص ۳۳۵)
از امام صادق علیه السلام سوال کردند که از پدرتان شنیدیم که میفرماید بعد از امام قائم دوازده مهدی می آید ایا این درست است؟
امام پاسخ دادند که : پدرم گفتند که بعد از امام قائم دوازده مهدی می ایند ونگفت دوازده امام. واینها شیعیان ما هستند که مردم رابه سمت محبت و معرفت حق ما دعوت میونند.

امام میفرمایند از شیعیان هستند نه از اهل بیت پیامبر و این دلیل واضحی است بر اینکه آنها منتسب به پیامبر و از ائمه معصومین نیستند اگر از معصومین بودند مردم را به موالات خودشان دعوت میکردند نه به موالات غیرشان.

نکته بعد:  امام در اینجا در صدد بیان معنای روایت برای ابی بصیر هستند اگر آنها امام بودند ،امام صادق در اینجا تاکید بر عدم امامت آنها و شیعه بودنشان نمیکردند.

نکته بعد:  منظور از بعد القائم بعد از ظهور قائم می باشد نه بعد از موت قائم؛ چرا که چنین تصریحی در روایت نشده است.

 

والحمد لله رب العالمین

ان شاء الله در مطلب بعدی به دسته سوم روایات مهدیین اشاره خواهیم کرد

 

سمیر الهایی

لینک کوتاه این مطلب :