بازدید : 2120
دسته بندی : متفرقه
تاریخ : آذر ۸, ۱۳۹۵

مام حسن مجتبی ع در پانزدهمین روز ماه مبارک رمضان به سال دوم یا سوم هجری در مدینه دیده به جهان گشود . او نخستین فرزند علی و زهرا علیهما السلام است و در آغوش نبوت و مهد عصمت و مکتب ولایت نشو و نما یافت و از اهل بیت و اهل کسا است .

امام حسن علیه السلام پس از پدرش ده سال زندگی کرد که از این مدتشش ماه خلافت ظاهری داشت و نه سال و شش ماه در خانه نشست و با معاویه در مکاتبه های سیاسی بود .
در جنگ با معاویه نیز آشکار شد که یاران امام مجتبی ع اهل نبرد نیستند و به آن حضرت خیانت خواهند کرد زیرا معاویه بسیاری از لشکریان امام حسن ع را با پول و وعده خریده بود . بنابراین از سویی شکست حضرت در این مبارزه قطعی بود و از سوی دیگر کشته شدن امام نقشی در رسوایی بنی امیه و آشکار ساختن چهره واقعی آنان نداشت چون معاویه ظاهر دین را حفظ می کرد و خود را در شمار کاتبان وحی جا زده و افتخاراتی برای خود تراشیده بود . بطوریکه بسیاری از مسلمانان تقدسی برای او قائل بودند . از این رو خون حضرت و طبعا خون امام حسین ع و شیعیان پاک باخته آن امام بزرگوار به هدر می رفت و معاویه پس از وی فرزندش یزید یکه تازه میدان حکومت اسلامی می شدند و آنگاه بود که دیگر از اسلام چیزی باقی نمی ماند .
معاویه با این آگاهی، از جنگ با امام حسن ع دو نقشه اساسی در سر داشت  : ۱) کشتن و نابود ساختن هواداران علی ع ۲ ) دستگیر کردن آن حضرت .
که یا در حال اسارت و با ذلت هر چه تمام تر او را به قتل رساند و یا با منت آزادش سازد و تا ابد ننگی را که رسول خدا ص در فتح مکه بر بنی امیه نهاد و آنان را آزاد کرده ، بر آن حضرت بنهد و دیگر هیچ یک از علویان توان و ابروی قیام علیه او و سایر بنی امیه را نداشته باشند . ولی امام با آتش بسی که اعلام کرد ، آن توطئه شوم را خنثی ساخت و این مطلبی است که در سخنان امام مجتبی ع آمده است .
تحلیل این حادثه ضروری به نظر می رسد زیرا خود امام صلحش را حجتی بر آیندگان می‌داند؛ یعنی بر اساس عملکرد حضرت، وظیفه انسان نیز در شرایط مشابه با آن زمان، صلح و مصالحه است.

بررسی مقدمات و شرایط و عللی که صلح را ایجاب کرد و دقت در کیفیت وقوع صلح و مواد صلحنامه و موشکافی نتایج شیرین صلح برای جناح حق و ضربه‌های سهمگین آن بر جناح باطل به‌خوبی روشن می‌کند که صلح آن حضرت در حقیقت انقلاب سبزی بود که زمینه انقلاب سرخ حسینی را فراهم ساخت و این نرمش قهرمانانه در کنار آن جنبش ظلم‌ستیزانه، پایه‌ریز انقلاب علمی امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام در عصر طلایی خلأ انتقال قدرت از بنی‌امیه به بنی‌عباس گشت و به این ترتیب، اسلام ناب محمدی که در تشیع جلوه گر بود، نهال خودرا آبیاری نمود وبه درخت تنومندی تبدیل کرد.

شهادت امام:

تلاش موفق امام حسن برای به‌کرسی نشاندن اهداف صلح باعث شد که معاویه طرح قتل حضرت را پیگیری نماید تا بتواند به خواسته دیرین خود یعنی تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت موروثی، جامه‌ی عمل بپوشاند. به این ترتیب سمی مهلک تهیه کرد و آن را توسط همسر آن حضرت به او خوراند.

حضرت پس از مدتی درد و رنج، در روز ۲۸ ماه صفر سال ۵۰ هجری به لقاء الله شتافت.

برادرش امام حسین علیه السلام، جنازه‌ی او را پس از تغسیل و نماز برای دفن به سوی مسجد و روضه پیامبر برد ولی سرانجام بر اثر ممانعت بنی‌امیه در بقیع به خاک سپرد.

لینک کوتاه این مطلب :
برچسب ها :