بازدید : 2119
دسته بندی : پرسش و پاسخ
تاریخ : آذر ۷, ۱۳۹۵

در بحث هبوط حضرت ادم علیه السلام چند نکته است و آن اینست که :

۱- حضرت ادم پیامبر خدای سبحان است ومعصوم از گناه .
۲- انسان معصوم از گناه اختیار دارد، که برمبنای اختیار خود گناه نمی کند.
۳- حضرت ادم (ع) گناه نکرد بلکه ترک اولی کرد یعنی اینکه در شأن پیامبر این است که چون خدای سبحان نهی کرده اما نگفته این کار حرام است را انجام دهد ترک اولی است . چون اصلا در زمان حضرت ادم (ع) که در بهشت برزخ بوده اصلا شریعتی نبود که حلال وحرام در ان مطرح شود.
۴- بهشت ذکر شده که حضرت ادم از ان هبوط کرد بهشت جاویدی که در روز قیامت به مومنین پاداش داده می شود نیست بلکه بهشت برزخ بوده است بهشتی که انسان های مومن بعد از مرگ تا قبل از روز حساب در ان بسر می برند.
۵- خدای سبحان بعد از خلقت حضرت آدم به او فرمود ایا می خواهی برای تو انیسی خلق کنم وحضرت ادم گفت بله وخدای سبحان حوا را برای او آفرید پس حوا از دنه چپ ادم اصلا نبود ؛ که نشان دهنده عظمت زن است که خدای سبحان ان را مایه ارامش می داند .
افضلیت حضرت ادم علیه السلام بر ملائک وکیفیت سجود ملائکبر حضرت ادم (سجود ملائک به معنای تعظیم حضرت آدم که خلیفه الله است نه سجود معهود در ذهن ما چون ملائک اصلا مادی نیستند تا جسم داشته باشند وملائک مجرد از ماده هستند چون خواص عوالم غیر دنیا مادی نبودن انهاست ) وکیفیت خلق حوا و اضلال شیطان برای خوردن انها از درخت وتوبه از ترک اولی حضرت ادم ع که بحث بسیار مفصلی دارد را به آیات ۳۰ تا۳۹ سوره بقره مراجعه فرمایید . وبه تفسیر المیزان وبه خصوص تفسیر تسنیم جلد ۳ به تفصیل مطلب رابیان کرده اند .

اما بصورت اجمال علت هبوط حضرت ادم (ع) به زمین انجام ترک اولی است که همان نزدیک شدن وخوردن از شجره ممنوعه ای است که خدای سبحان از نزدیک شدن حضرت ادم به ان او را برحذر کرده بودوبعداز نزدیک شدن به درخت وخوردن از میوه ان خدای سبحان انها را از بهشت برزخ به زمین هبوط داد.

لینک کوتاه این مطلب :