بازدید : 1967
دسته بندی : گالری شیعه نویس
تاریخ : آذر ۲, ۱۳۹۵

همانگونه که در مطالب گذشته ذکر و ثابت شده ، گرچه وهابیت ادعا می کند که از اهل سنت هستند ولکن آنها از نظر عقاید با تمام امت اسلامی در تضاد هستند تا جایی که علمای اهل سنت به صراحت اعلام کرده اند که وهابیت اهل سنت نیستند .

بسم الله الرحمن الرحیم

همانگونه که در مطالب  گذشته  ذکر و ثابت شده ، گرچه  وهابیت  ادعا می کنند  که از اهل سنت  هستند  ولیکن  آنها  از نظر عقاید با تمام امت اسلامی در تضاد هستند  تا جایی که علمای اهل  سنت  به صراحت اعلام کرده اند  که وهابیت  اهل سنت  نیستند .

در مطالب گذشته  اجمالا  اشاره  شد  که اهل سنت وجماعت  عقیده  به  تقلید  دارند و لکن وهابیت  تقلید  را شرک  می دانند و حتی مذاهب  چهارگانه اهل سنت ( حنفی ، مالکی، شافعی وحنبلی ) را مذاهبی باطل وبی اساس دانسته اند و اتباع این مذاهب را مشرک قلمداد میکنند که در ادامه اسنادآن را ارائه خواهیم کرد .

لازم  است  که نظر علمای  وهابیت   را  درخصوص تحریم  تقلید  جویا شویم  و سپس نظر بزرگ اهل سنت را نیز بجهت اثبات تغایر عقاید وهابیت  با مسلمانان اهل سنت  را خواهیم  آورد .

نظر علمای وهابیت  در خصوص تقلید  :

ابن تیمیه حرانی :

هر کس بگوید  من در فروع  شافعی هستم و در عقاید  اشعری  ، به او خواهیم گفت که این از تضاد بلکه از ارتداد است  .

و این در صورتی  است که اغلب اهل سنت در فروع  یا شافعی یا مالکی یا  حنفی و حنبلی هستند و در عقیده نیز اشعری  . پس اغلب اهل سنت نزد ابن تیمیه مرتد هستند .

اسکن مطلب :

untitled

ertadad1_1_

ertadad_1_

سیف الرحمن احمد :

سیف الرحمن یکی از علمای معاصر وهابیت  می باشد او در کتاب نظره عابره اعتباریه  حول الجماعه التبلیغیه  خود  مینویسد که  یهود  امت اسلام  شیعه  است  و  یهود اهل سنت   مقلدین  هستند .

اسکن مطلب :

photo_2016-04-26_16-05-46

photo_2016-04-26_16-05-52

محمد صدیق بخاری قنوجی :

یکی از علمای مورد قبول وهابیت  است  او در کتاب الدین الخالص خود  تقلید مذاهب را شرک میداند . او مینویسد : تقلید المذاهب من الشرک

اسکن مطلب :

sherk1_1_

sherk_1_

تا اینجا  با نظر و عقیده علمای وهابیت  در خصوص مساله تقلید  آشنا شدیم و  دانشتیم که آنها  تقلید را شرک میدانند  .

نظر علمای بزرگ اهل سنت در خصوص تقلید :

شاه ولی الله دهلوی:

شاه ولی الله دهلوی در کتاب  حجه الله البالغه خود  می نویسد :

 أَن هَذِه الْمذَاهب الْأَرْبَعَه الْمُدَوَّنَه المحرره قد اجْتمعت الْأمه – أَو من یعْتد بِهِ مِنْهَا – على جَوَاز تقلیدها إِلَى یَوْمنَا هَذَا، وَفِی ذَلِک من الْمصَالح مَا لَا یخفى

 حجه الله البالغه ج ۱ ص ۲۶۳

امت بر جواز  تقلید از مذاهب اربعه اهل سنت ( حنفی ، مالکی، شافعی وحنبلی ) اجماع دارند که در این  امر  بسیار از مصالح  آشکار  وجود دارد .

اسکن مطلب :

photo_2016-06-15_16-23-14

photo_2016-06-15_16-23-18

photo_2016-06-15_16-23-23

همانطور که ملاحظه می فرمایید  تقلید از مذاهب به اجماع اهل سنت  امری ست  جایز ومشروع پس کسی که (وهابیت)  تقلید را حرام و شرک بداند از اهل سنت نیست.

شمس الدین القرطبی:

شمس الدین قرطبی مفسر  مشهور  و یکی از علمای  برجسته  اهل سنت  در تفسیر معروف خود  ،  الجامع لأحکام القرآن می نویسد :

 مَسْأَلَهٌ- لَمْ یَخْتَلِفِ الْعُلَمَاءُ أَنَّ الْعَامَّهَ عَلَیْهَا تَقْلِیدُ عُلَمَائِهَا، وَأَنَّهُمُ الْمُرَادُ بِقَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ:” فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ” وَأَجْمَعُوا على أن الأعمى لأبد لَهُ مِنْ تَقْلِیدِ غَیْرِهِ مِمَّنْ یَثِقُ بِمَیْزِهِ بِالْقِبْلَهِ إِذَا أَشْکَلَتْ عَلَیْهِ، فَکَذَلِکَ مَنْ لَا عِلْمَ لَهُ وَلَا بَصَرَ بِمَعْنَى مَا یَدِینُ بِهِ لَا بُدَّ لَهُ مِنْ تَقْلِیدِ عَالِمِهِ،

الجامع لأحکام القرآن = تفسیر القرطبی ج ۱۴ ص ۱۷۹

علما اتفاق نظر دارند  که عوام مردم  باید از علمایشان تقلید کنند . و مراد از آیه  فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ همین  علما هستند . همچنین علما اجماع کرده اند که کسی که کور و نابینا است  باید برای تشخیص جهت قبله از شخص مورد اطمینان خود تقلید کندپس کسی که علم ندارد بایستی از عالم و علما تقلید کند .

اسکن مطلب :

۱

۲

۳

طبق  گفته  قرطبی  منظور  خدا از آیه  فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ  علمای  مسلمین  هستند  که  بایستی  از آنها  تقلید  شود . البته  ما شیعیان  عقیده داریم  که مقصود این  آیه فقط اهل  بیت علیهم السلام  هستند  و نه دیگر علما اما تقلید از علمایی که بر مبنای منهج و فرمایش اهل بیت علیهم السلام  عمل و فتوا می دهند نیز بلا مانع است چرا  که در باب تقلید  خود اهل بیت علیهم السلام هستند که ما  را به  علمای مذهب خویش ارجاع داده اند .

پس طبق گفته قرطبی عقیده تقلید  علما دستور الهی  است  و مورد اتفاق تمام  علمای اهل سنت  است  .

ملانا محمد عمر سربازی :

محمد عمر  سربازی  مفتی معاصر اهل  سنت  در کتاب  پرسش  و  پاسخ های ارزشمند برای جوانان ارجمند  در  پاسخ به وهابیت  می گوید :  کسی که تقلید را  شرک می داند  خود مشرکترین  بشر است  و یا در جای دیگر میگوید کسی که تقلید نمی کند به اجامع اهل مذاهب   فاسق است  .

photo_2016-11-15_12-07-16

photo_2016-11-15_12-07-42

photo_2016-11-15_12-06-28

مولانا مفتی محمد طاهر مسعود :

تقلید  از یکی از ائمه مذاهب اربعه  بر عموم اهل سنت  واجب است  .

photo_2016-05-04_16-45-38

photo_2016-05-04_16-46-13

photo_2016-05-04_16-46-22

نتیجه :

یکی از وجوه تمایز وهابی  و سنی  عقیده  به تقلید از علما است  .  کسی که  تقلید را جایز نداند از اهل سنت  خارج است  و علمای اهل سنت او را فاسق ، گمراه ومنحرف میدانند .

لینک کوتاه این مطلب :