بازدید : 2119
دسته بندی : گالری شیعه نویس
تاریخ : آذر ۴, ۱۳۹۵

بسم الله الرحمن الرحیم احمد بن حنبل  یکی از استوانه های  علمی  اهل  سنت  و موسس مذهب  حنابله می باشد  . اجماع اهل سنت  او را  قبول دارند  ، وهابیت  نیز  در فقه از این امام  تبعیت می کنند  . جالب است بدانید  که احمدبن حنبل  استغاثه  بذات  رسول خدا  (ص) و  همچنین  استغاثه  بمخلوق […]

بسم الله الرحمن الرحیم

احمد بن حنبل  یکی از استوانه های  علمی  اهل  سنت  و موسس مذهب  حنابله می باشد  . اجماع اهل سنت  او را  قبول دارند  ، وهابیت  نیز  در فقه از این امام  تبعیت می کنند  .

جالب است بدانید  که احمدبن حنبل  استغاثه  بذات  رسول خدا  (ص) و  همچنین  استغاثه  بمخلوق را  جایز  می داند  و این  در صورتی است  که وهابیت  آن را  بدعت و شرک  میداند .

در مباحث قبل گفته شد  که وهابیت  توسل و استغاثه  به اموات را بدعت و شرک می دانند  .

احمد بن حنبل  و  جواز  توسل به  اموات  :

ابن تیمیه  حرانی  که خود اولین  شخصی بوده است که توسل  به اموات  را  بدعت دانسته  و وهابیت  به  پیروی از او نیز آن را بدعت می دانند از  احمد بن حنبل  جواز  توسل  به اموات  را  نقل می کند که خود بسی جای تعجب دارد  که چرا ابن تیمیه  آگاهانه  با  ائمه مذهب خود  مخالفت  می کند !؟

ابن تیمیه در کتاب خود بنام  الاخنائیه  می نویسد :

احمد بن حنبل  گفته است  : ( در باب زیارت مسجد رسول خدا )  اگر خواستی از مدینه خارج شوی  پس به  مسجد رسول خدا(ص) بیا  و درانجا دو رکعت  نماز  بخوان و همانگونه که  به رسول خدا (ص) سلام کردی  با ایشان  وداع کن سپس به ابوبکر و عمر هم  سلام بفرست  سپس رو به  قبله  کن  و با توسل  به رسول خدا (ص) از خدا  بخواه  که حاجتت  را روا دارد که  حاجتت روا خواهد شد .

۱۱

۱۲

۱۳

احمد بن حنبل  وجواز استغاثه  به مخلوق :

وهابیت  استغاثه به غیر از خدا  را شرک می دانند  و این در صورتی است  که امام فقه آنها احمد بن حنبل  آن را جایز میداند و خود نیز استغاثه می کرد . قبل از اینکه  تصریح احمد بن حنل را بدانیم  لازم  است نگاهی به عقیده وهابیت  داشته  باشیم

محمد بن عبدالوهاب امام وهابیت  می گوید :

وأما کلام أهل العلم فقد ذکر فی ( الإقناع ) فی باب حکم المرتد إجماع المذاهب کلهم على أن من جعل بینه وبین الله وسائط یدعوهم أنه کافر مرتد حلال المال والدم

الرسائل الشخصیه، ج ۱، ص۱۴۷

 

اجماع  مذاهب بر این است که اگر کسی بین خود و خدای خود واسطه ای قرار دهد و از او  بخواهد  او کافر ، مرتد و خون و مالش مباح است .

البته این تنها عقیده  وهابیت  است و  این نقل اجماع  کذب است  که ما در مباحث گذشته آن را ثابت کرده ایم.

احمد بن حنبل  و واسطه قرار دادن ملائکه و خواست از آنها :

عبدالله بن احمد  از پدرش  احمد بن حنبل نقل می کند  که او  گفته است : پنج مرتبه به حج رفتم  ، دو مرتبه را سواره  و سه تای آن را پیاده رفتم  ، در یکی از این  حجها  راه را گم کردم  پس شروع کردم  به گفتن  : یا عباد الله دلونا علی الطریق ( ای بندگان خدا راه را به ما نشان دهید ) آنقدر گفتم تا  راه را پیدا کردم  .

مسائل الامام احمد بن حنبل  ص ۲۴۵

 

۴

 

 

۶

 

 

در اینجا  احمد بن حنبل  به صراحت از لفظ  استغاثه  یا عبادالله استفاده کرده  است  یعنی دقیقا همان  یاعلی و یاحسین گفتن شیعیان  . ایا وهابیت او را مشرک  ، مرتد می دانند !؟

اما اینکه گفتیم  مقصود احمد  استغاثه به ملائکه بوده است  ، احمد این  استغاثه  را از احادیث معتبر و عمل  صحابه یاد گرفته است .

بیهقی در جلد ۱۰  کتاب شعب الایمان خود  و در صفحه  ۱۴۰ از ابن عباس  روایت می اورد :

خدای متعال  فرشتگانی دارد  پس اگر کسی در جایی  نیاز به کمک داشت و کسی نبود او را نصرت دهد  پس بگوید  :یا عباد الله اغیثونا یا عباد الله اعینونا   .

محقق کتاب نیز این روایت  را  معتبر دانسته است  ( اسناده حسن )

 

 

۱۴

 

 

۱۵

 

 

۱۶

 

۱۷

 

نتیجه  :

احمد بن حنبل  امام  اهل سنت یا اینکه  طبق عقیده وهابیت  مرتد و مشرک  است  و یا اینکه  وهابیت  عقیده صحیحی ندارد.

 

لینک کوتاه این مطلب :