بازدید : 1967
دسته بندی : یمانی گری
تاریخ : آذر ۲۴, ۱۳۹۵

این یک دروغ وجهل بزرگی است؛ زیرا روایت وصیت که اشاره به۱۲ امام و۱۲مهدی دارد را فقط شیخ طوسی در کتاب الغیبه انرا ذکر کرده است وبقیه بزرگوارانی همچون علامه مجلسی درکتاب بحار الانوار از ایشان نقل می کنند.

به گزارش شیعه نویس : اتباع احمد بصری می گویند که روایت وصیت متواتر است پس باید به آن عمل کنیم.

جواب: این یک دروغ وجهل بزرگی است؛ زیرا روایت وصیت که اشاره به۱۲ امام و۱۲مهدی دارد را فقط شیخ طوسی در کتاب الغیبه انرا ذکر کرده است وبقیه بزرگوارانی همچون علامه مجلسی درکتاب بحار الانوار از ایشان نقل می کنند.

این روایت فقط قسمت اول ان که اشاره به دوازده امام میکند متواتر است ودر روایات متعدد نقل شده است که تواتر در این صورت حاصل میشود، اما قسمت دوم آن که اشاره به مهدیین میکند فاقد تواتر است بلکه همین یک روایت است که شیخ طوسی آنرا نقل کرده است.

اضافه بر اینکه طبق فرمایش شیخ طوسی، این روایت درباره احتجاج با واقفیه وبرای اثبات دوازده امام  نقل شده است، وخود شیخ طوسی در پایان همین روایت تأکید میکند که ائمه علیهم السلام دوازده نفر هستند.

مما یدل على إمامه صاحبِ الزمانِ ابنِ الحسنِ بنِ علیِّ بن‏ محمدِ بنِ الرِّضَا ع و صحهِ غیبتِهِ ما رواه الطائفتان المختلفتان و الفرقتان المتباینتان العامهُ و الإمامیهُ و أن الأئمه ع بعد النبی ص اثنَا عَشَر لا یزیدون‏ و لا ینقصون و إذا ثبت ذلک فکل من قال بذلک قطع على الأئمه الاثنی عشر الذین نذهب إلى إمامتهم و على وجود ابن الحسن ع و صحه غیبته شیخ طوسی میفرماید که در نقل های هر دوفریق(شیعه وسنی) آمده است که ائمه دوازده نفرند، نه یک نفر بیشتر ونه یک نفر کمتر است.

در واقع احمد بصری واتبا ع آن ، درباره روایت وصیت که شیخ طوسی آنرا نقل کرده است، قائل به چیزی هستند که خود شیخ طوسی هم قائل به آن نیست.

والحمد لله رب العالمین

سمیر الهایی

لینک کوتاه این مطلب :