بازدید : 1967
دسته بندی : وهابیت
تاریخ : آذر ۲۸, ۱۳۹۵

بسم الله الرحمن الرحیم

ساخت گنبد و بارگاه برای قبور صالحین یکی دیگر از نقاط اختلافی بین مسلمانان و وهابیت است که بعدا بصورت مفصل مشروعیت بنای بر قبور را ثابت خواهیم کرد .

 

بیضاوی یکی  از علمای بزرگ  اهل سنت  است  که فتوا به  جواز  بنای بارگاه  و  تبرک  به آن  را  داده است  .در ابتدا لازم است  شرح حال این  عالم  بزرگ  را بدانیم  .

صفدی در شرح حال او می نویسد :

الْبَیْضَاوِیّ :

عبد الله بن عمر الشَّیْخ الإِمَام الْعَالم الْعَلامَه الْمُحَقق المدفق نَاصِر الدّین الشِّیرَازِیّ الْبَیْضَاوِیّ

الوافی بالوفیات الصفدی ج ۱۷ ص ۲۰۶

بیضاوی امام ، علامه ،دانشمند ومحقق است  .

 

ابن حجر عسقلانی  در  شرح  حدیث  لعن الله الیهود و النصاری اتخذوا قبور انبیائهم مساجد که وهابیت  این  روایت  را  دلیل بر حرمت بنای  مسجد و بارگاه بر قبور می دانند از بیضاوی  جواز بنای  مسجد بر قبور و  متبرک  شدن به  آن  را  نقل می کند .

البته  وهابیت  در اینجا هم دچار انحراف  شده اند و معنای  این روایت  را  بدرستی  نفهمیده اند چرا که مقصود از این روایت  یهود  و نصارایی هستند که قبور انباء خویش را  محل سجود  (و پرستش ) قرار داده بوده اند  و نه اینکه  قبور انبیاء را مسجد (بارگاه و محل عبادت ) قرار داده باشند که بیضاوی  نیز همین  مطلب  را  می گوید .

 

ابن حجر  در کتاب فتح الباری  می نویسد :

 

وَقَالَ الْبَیْضَاوِیُّ لَمَّا کَانَتِ الْیَهُودُ وَالنَّصَارَى یَسْجُدُونَ لِقُبُورِ الْأَنْبِیَاءِ تَعْظِیمًا لِشَأْنِهِمْ وَیَجْعَلُونَهَا قِبْلَهً یَتَوَجَّهُونَ فِی الصَّلَاهِ نَحْوَهَا وَاتَّخَذُوهَا أَوْثَانًا لَعَنَهُمْ وَمَنَعَ الْمُسْلِمِینَ عَنْ مِثْلِ ذَلِکَ فَأَمَّا مَنِ اتَّخَذَ مَسْجِدًا فِی جِوَارٍ صَالِحٍ وَقَصَدَ التَّبَرُّکَ بِالْقُرْبِ مِنْهُ لَا التَّعْظِیمَ لَهُ وَلَا التَّوَجُّهَ نَحْوَهُ فَلَا یَدْخُلُ فِی ذَلِکَ

فتح الباری شرح صحیح البخاری ج ۱ ص ۵۲۵

 

بیضاوی می گوید هنگامی که  یهود و نصارا  برای قبور انبیاء خود سجده  می کردند و  آنها  را قبله خود  قرار می دادند و آنها  را همچون بت  پرستیدند رسول خدا (ص) آنها را لعن کرد  و مسلمانان  را از همچین  عملی نهی کرد . اما اگر کسی مسجدی در کنار قبر صالحی به قصد تبرک  اتخاذ کند وارد این  لعن  نمی شود .

 

اسکن مطلب :

 

 

 

 

 

 

همانطور که مشاهده  شد وهابیت  بر اساس فهم  اشتباه  و درو از واقع  مساله  بنای بر قبور و تبرک  به  آن  را شرک می دانند  در صورتی  که علمای  اهل سنت این  روایت  را  شرح داده اند  و مقصود را  همانگونه که بیضاوی گفته است  ذکر کرده اند .

 

لینک کوتاه این مطلب :