بازدید : 2119
دسته بندی : پرسش و پاسخ
تاریخ : آذر ۱۵, ۱۳۹۵

سؤال : آیا همه پیامبران علیهم السلام در خاورمیانه بودند؟ پاسخ: خیر. سوال: چرا در غیرخاورمیانه پیامبری نیامده است؟ پاسخ: در پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه کرد: ۱- ما از سرگذشت بسیاری از پیامبران خبر نداریم، پس هرگز نمی توانیم به طور قاطع بگوییم که تمام پیامبران در فلان منطقه بوده […]

سؤال :

آیا همه پیامبران علیهم السلام در خاورمیانه بودند؟

پاسخ:

خیر.

سوال:

چرا در غیرخاورمیانه پیامبری نیامده است؟

پاسخ:

در پاسخ به این سوال باید به چند نکته توجه کرد:

۱- ما از سرگذشت بسیاری از پیامبران خبر نداریم، پس هرگز نمی توانیم به طور قاطع بگوییم که تمام پیامبران در فلان منطقه بوده اند:

«وَ رُسُلاً قَدْ قَصَصْناهُمْ عَلَیْکَ مِنْ قَبْلُ وَ رُسُلاً لَمْ نَقْصُصْهُمْ عَلَیْکَ؛[۱] و پیامبرانى که سرگذشت آنها را پیش از این، براى تو باز گفته‏‌ایم و پیامبرانى که سرگذشت آنها را بیان نکرده‌‏ایم.»

خصوصا با توجه به تعداد زیاد انبیاء که در روایات به آن ها اشاره شده است:

پیامبر خدا (ص) فرموده اند: «خداوند متعال یک صد و بیست و چهار هزار پیامبر آفرید.»[۲]

۲- بسیاری از رسولان، وظیفه تبلیغی داشته اند. راوی از پیامبر (ص) می پرسد که چند پیامبر از بین پیامبران، مرسل بوده اند و پیامبر (ص) در جواب می فرماید: سیزده نفر.[۳] با این حساب روشن است بسیاری از انبیاء، مطالب پیامبر مرسل را تبلیغ می کرده اند. همانگونه که حضرت لوط (ع) در زمان حضرت ابراهیم (ع) وظیفه تبلیغی داشته است. پس طبیعتا اسم رسول مرسل بیشتر باقی می ماند. و ما نمی توانیم با توجه به منطقه زندگی پیامبر مرسل، وجود پیامبران را در آن منطقه منحصر بدانیم. چون روشن شد که پیامبران مرسل عده ای را به نواحی دیگر اعزام می کرده اند.

۳- سنت الهی این است که به مرکزیت توجه نموه و سخن خود را از مرکز سرزمین ها، منتشر کند:

«وَ ما کانَ رَبُّکَ مُهْلِکَ الْقُرى‏ حَتَّى یَبْعَثَ فی‏ أُمِّها رَسُولاً یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِنا؛[۴] و پروردگار تو هرگز شهرها و آبادیها را هلاک نمى‌‏کرد تا اینکه در کانون آنها پیامبرى مبعوث کند که آیات ما را بر آنان بخواند.»

پس طبیعی است که با توجه به مرکزیت خاورمیانه، عمده پیامبران مرسل، در این ناحیه زندگی کرده باشند. به هر حال امر قطعی این است که خدای متعال عادل است و بدون اتمام حجت بر هیچ بشری، او را عذاب نمی کند و در آیه بالا به همین امر اشاره شده است.

آیت الله جوادی در پاسخ به این سوال می فرمایند: «این که در غرب پیامبری ظهور کرده است یا نه باید گفت ممکن است در آن قسمتها جمعیتی نبوده و یا اگر بوده ما دلیلی نداریم که خداوند برای آنها انبیایی نفرستاده است چون همه انبیایی که آمار و نامشان در جوامع روایی هست تنها نام بعضی در قرآن ذکر شده است خدای سبحان می‏فرماید: (منهم من قصصنا علیک و منهم من لم نقصص علیک؛[۵] ما پیش از تو رسولانی فرستادیم سرگذشت گروهی از آنان را برای تو باز گفته و گروهی را برای تو بازگو نکرده‌‏ایم)  لذا شاید در غرب نیز انبیایی بوده‏اند که در قرآن قصه آنان نیامده است و علت عدم ذکر نام و قصه آنان در قرآن این است که کتاب و آثار تبلیغی آنها برای مردم مشرق زمین و خاورمیانه اصلاً آشنا نبود»[۶]

منابع :

  1. سوره نساء، آیه ۱۶۴٫
  2. الخصال، ج‏۲، ص: ۶۴۱.
  3. بحار الأنوار ، ج‏۷۴، ص: ۷۳.
  4. سوره قصص، آیه ۵۹٫
  5. سوره غافر، آیه۷۸٫
  6. تفسیر موضوعی ج ۶ آیت عبدالله جوادی آملی.
لینک کوتاه این مطلب :